Ani Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi
09 Temmuz 2024

Ani Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Ani Burun Kanaması

Ani burun kanaması, genellikle kuru hava veya sıcaklık gibi çevresel faktörlerden kaynaklanabilir ve kişinin kendi kendine tedavi edebileceği bir durumdur. Ani burun kanaması sırasında tek veya iki burundan aynı anda kan gelebilir ve bu kanama hafif veya yoğun olabilir. Bazen birkaç saniye sürebilen bu kanamalar, 10 dakika kadar devam edebilir.

Epistaksis olarak tıp dilinde adlandırılan burun kanamaları, her yaşta insanın başına gelebilir. Ani burun kanamalarının birçok farklı nedeni bulunmaktadır. Genellikle hastalıktan veya rahatsızlıktan ziyade, bu durumların belirtisi olarak ortaya çıkar. Burnumuzda bulunan damarlar, en küçük travmada bile kanayabilecek kadar hassastır. Burnunu temizlemeyi bilmeyen veya sıkça karıştıran kişilerde ani burun kanamalarının en büyük nedeni, bu hassas damarların hafif bir darbede bile kanamaya başlamasıdır.

Ani burun kanamaları, burnun ön tarafında oluşan kanama (anterior) ve burnun arka tarafında oluşan kanama (posterior) olarak ikiye ayrılır. Burnumuzun ön tarafında oluşan ani burun kanamaları, özellikle nezle veya ufak darbelerden dolayı kanar ve kanama hafiftir. Posterior kanamalarda ise yüksek tansiyon (özellikle yaşlı kişilerde), tümörler ve bazı ilaç kullanımları (örneğin sivilceler için kullanılan haplar) gibi nedenler rol oynayabilir. Tıbbi müdahale gerektirebilen bu kanamalar aniden başlayabilir, uzun sürer ve ağır, ciddi kanamalardır.

Ani Burun Kanaması Nedeni Olan Başlıca Etmenler

  • Kuru Hava: Ani burun kanamasına neden olan en büyük etmenlerden biri kuru havadır. Kuru ortamda bulunan kişinin burnu kurudukça burun zarları, kanamalara ve enfeksiyonlara karşı hassaslaşır. Çok soğuk havalarda burundaki damarların çatlayıp kanaması veya çok sıcak havalardan dolayı vücudun aşırı su kaybetmesi ve buna bağlı olarak burnun kanaması, kuru havadan kaynaklanan ani burun kanamalarıdır.
  • Darbeler, Yaralanmalar ve Kırıklar: Kişinin sürekli burnunu karıştırması, çocukların burnuyla sürekli oynayarak burnuna cisim sokmaya çalışması ve buna bağlı olarak burnu koruyan tabakanın yok olması gibi nedenlerden kaynaklanan ani burun kanamaları çok sık rastlanmaktadır. Boks gibi dövüş sporlarıyla uğraşan kişiler veya herhangi bir kaza, trafik kazasından ötürü burna gelen şiddetli darbeler de ani burun kanamasına neden olur.
  • Sümkürme: Burnumuzun tıkanıklığını açmak için aşırı bir güçle sümkürmeyle de ani burun kanamaları görülebilir. Burna binen ani basınç nedeniyle yukarıda da bahsettiğimiz hassas damarlarımız çatlar ve kanamaya başlarlar.
  • Solunum Hastalıkları: Saman nezlesi veya sinüzit iltihabı gibi ciddi solunum hastalıklarına sahip olan kişilerde sık ve ani burun kanaması meydana gelebilmektedir. Grip veya nezle gibi geçici solunum enfeksiyonlarından dolayı da burnun içindeki mukoza kurur ve kabuk oluşturmaya başlar. Grip, nezle olan kişi de hafif bir hapşırmayla bile burnun içinde oluşan bu kabukları yarıp burnun kanamaya neden olmasına yol açabilir.

Ani Burun Kanaması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ani burun kanamalarında, sebebi ne olursa olsun ilk amaç kanamayı durdurmaktır. Ani burun kanaması sık sık tekrar etmeye başladığında yapılması gereken ise KBB hekimine başvurup bu kanamaların nedenini öğrenmek ve tedavi edilmesini sağlamaktır. Ani burun kanaması sebebinin anlaşılması için öncelikle hasta muayene edilir ve genellikle ilk muayene ile kanamanın kaynağı anlaşılır. Kanamanın sebebi anlaşılmadığında veya şüpheli bir durum fark edildiğinde ise tansiyon ölçümü, sinüzit filmi çekilmesi, bağırsak parazitinin araştırılması, kan pıhtılaşma testleri veya kan hastalıkları ile ilgili testlerin ve tetkiklerin yapılması ile kanamanın kaynağı araştırılır ve tedavi edilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Aslınaz

16 Mayıs 2024 Perşembe

Benim yolda yürürken, koşarken, oturken yada bir iş ile uğraşırken durduk yere ani bir şekilde burnum kanıyor. Bu durum günlük hayatımda beni çok zor bir durumda bırakıyor. Ani bir şekilde ortaya çıkan burun kanamasının sebebi her hangi bir hastalığın habercisi olabilir mi bu durum ortaya çıktığın da ne yapmam gerekiyor

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Aslınaz hanım,

Burun kanamaları çoğu zaman basit nedenlerden kaynaklanabilir, ancak sık ve ani kanamalar bazen ciddi bir sorunun belirtisi olabilir. Kan basıncınızda bir sorun, burun içinde kuruma veya tahriş, enfeksiyonlar, kan pıhtılaşma sorunları veya diğer sağlık problemleri burun kanamasına neden olabilir. Bu nedenle, bu durumu yaşadığınızda bir kulak burun boğaz uzmanına veya doktorunuza başvurmanız önemlidir.

Burun kanaması meydana geldiğinde, başınızı öne eğerek oturun ve burnunuzun yumuşak kısmını nazikçe sıkıştırın. Bu şekilde 5-10 dakika bekleyin ve kanamanın durup durmadığını kontrol edin. Eğer kanama durmazsa veya sık sık tekrarlarsa bir uzmana başvurun.

Sağlıklı günler dilerim.

2. Cevap
cevap

Müştehir

Merhabalar. Bu tür burun akıntıları burundaki damar çatlamasından akciğer enfeksiyonlarına kadar birçok sorundan kaynaklı oluşabilmektedir. Kanamanın uzun süre devam etmesi veya kanama ile birlikte ek belirtiler görülmesi halinde bir hekime danışmanızı öneririm.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Makyajla Burun Küçültme

Makyajla Burun Küçültme

İlginizi Çekebilir

Burun Neden Kanar?

Burun Neden Kanar?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ani Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Ani Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Arka Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Arka Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Burun Eti Belirtileri

Burun Eti Belirtileri

Burun Anatomisinin Özellikleri

Burun Anatomisinin Özellikleri

Sabahları Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Sabahları Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Yetişkinlerde Burun Kanaması Nedenleri

Yetişkinlerde Burun Kanaması Nedenleri

Güncel

Gece Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Gece Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Burun Kanaması Tedavisi

Burun Kanaması Tedavisi