Burun Deldirmek Burun Deldirmenin Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Burun Deldirmek Burun Deldirmenin Faydaları Nelerdir?

Burun deldirmek, bu işlem burnu süsleme amacıyla piercing yaptırmak için yaptırılır. Piercing vücudun değişik bölgelerine takılan bir takı çeşididir. Derinin ve altında bulunan yağ dokusunun veya kıkırdak dokunun delinmesi, buraya iğne ya da takı takılmasıyla vücudun süslenmesidir. Bu kişilerin kendisini ifade etme yöntemidir. Bazı yerlerde insanlar bunu yöresel olarak yaparlar. Bu işlemin verdiği acı kişiden kişiye değişim gösterir. Vücudun hangi bölgesine takıldığı da acıyı belirleyen bir unsurdur. Uygulama farklı yöntemler ve aletler kullanılarak yapılmaktadır. Tabancayla yapılan delme işlemi, bölgenin ilk anda parçalanması nedeniyle daha fazla acı hissettirir. En uygun yöntem piercing iğnesiyle yapılan delme işlemidir. Bu işlemde cilt parçalanmadığından, daha az acı hissedilmektedir. Ayrıca bu işlemi yaptırmak isteyenler öncesinde alkol ve kafeinli içecek içmemelidir. Bunun sebebi bu maddelerin kan pıhtılaşması üzerinde etkili olmasındandır. İşlemin yapılması sırasında bölgenin bir pensle tutturulması kan dolaşımını etkileyeceğinden, daha az duymaya yardımcı olur. Piercing yöntemi uygulamadan önce ve sonra bölgeye farklı bakım uygulamaları yapmak gerekir. Burun deldirme işleminde duyulan acı, burun yapısındaki kemik durumuna göre değişir. Bazı kişilerde daha fazla acı duyulurken, bazılarında sadece sızlama şeklinde acı duyulur.

Burun nasıl delinir?

Önce burunda delinecek olan bölge belirlenmelidir. Bunu için en uygun alanı belirleyince burasının bir göz kalemiyle işaretlenmesi gerekir. Burundaki en ideal bölge burnun her iki tarafındaki çıkık alanlar yani kanatların olduğu yerdir. Burnun iki tarafında olan çıkık yerlerin bittiği noktalar belirlenir. Bunun tercih edilmesi burunda olan kıkırdak dokuya zarar vermeyecektir. Delme öncesinde bölgenin iyice steril edilmesi gerekir. Delik açıldığında bölgenin mikrop kapmaması için buna dikkat edilmelidir. Daha sonra piercing iğnesinin ucuna anti bakteriyel bir jel sürülür. Ardından bölgeye dondurucu jel sürülür. Bu işlem çekilen acıyı azaltır. İğneyle burun delindikten sonra, piercing takılarak işlem yapılır. Ardından bölgeye uygun bir krem sürülerek işlem bitirilir.

Burun deldirmek zararlı mı?

Yapılan araştırmalar sonucunda vücudun herhangi bir yerinin piercing ile delinmesinden sonra oluşabilecek enfeksiyon riskinin oranının, kulak memesinin delinmesinde oluşan risklerden %50 daha fazla olduğu belirlenmiştir. Yapılan delme işlemi sonuçta bir cerrahi girişimdir. Bu nedenle delinecek alanın iyi steril edilmemesi halinde, enfeksiyon gelişimi ve kanama riski bulunmaktadır. Ayrıca steril bir çalışma olmazsa, kan yoluyla bulaşan hastalıkların kapılması olasıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Pelin

13 Mayıs 2024 Pazartesi

Burnumu deldirmek istiyorum. Şu an 14 yaşındayım. Ancak ileride bir sorun oluşturmasından korkuyorum. Erken yaşta burun deldirmek tehlikeli midir? Korkmaya başladım. Ne yapmalıyım sizce?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Pelin,

Bu konuda endişelenmen çok normal. Burun deldirmek, doğru bir şekilde yapıldığında genellikle güvenlidir. Ancak, yaşın dolayısıyla iyileşme süreci ve olası komplikasyonlar konusunda daha dikkatli olmalısın. Erken yaşta piercing yaptırmak, enfeksiyon riskini artırabilir ve iyileşme süreci daha uzun olabilir.

Eğer gerçekten bu işlemi yaptırmak istiyorsan, öncelikle ebeveynlerinle konuşmalısın ve onların onayını almalısın. Ayrıca, işlemi steril ve güvenilir bir yerde yaptırmak çok önemlidir. Hijyen kurallarına uymayan yerlerde yapılan işlemler enfeksiyon riskini artırır.

Sonuç olarak, iyi düşün ve bu kararını aceleye getirme. Sağlığın her şeyden daha önemlidir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Burun Eti Özellikleri ve Zararları

Burun Eti Özellikleri ve Zararları

Güncel

Burun Kanaması Durdurma Yöntemleri Nelerdir?

Burun Kanaması Durdurma Yöntemleri Nelerdir?

Güncel

Gece Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Gece Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi