Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer
12 Temmuz 2024

Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer

Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Burun tıkanıklığı yaşayan kişilerin en fazla çekindikleri konu, bunun giderilmesi için ameliyat olmaları gereğidir. Ancak her burun tıkanıklığı ameliyat gerektiren bir durum değildir. Çeşitli ilaçlarla yapılan tedavi ve bunun endoskopik muayeneyle düzenli olarak takip edilmesi sayesinde burun tıkanıklığı giderilebilir. Bu sorunun ameliyatla tedavi edilmesi, burunda anatomik bir bozukluk olması halinde ya da uygulanan ilaç tedavilerine yanıt alınamaması durumunda düşünülebilir. Ayrıca her deviasyon ameliyat gerektirmez. Ameliyatla düzeltilmesi gereken kemik eğriliklerinde septoplasti adlı yöntem uygulanmaktadır. Bu yöntemde burun içindeki kemik ve kıkırdak dokuların çıkarılması yerine bunların düzeltilmesi yoluyla işlem yapılır. Burun kemiklerinde az miktarda eğrilik olmasına rağmen, alt konkalarda şişkinlik olması halinde yine burun tıkanıklığı sorunu yaşanabilir. Bu söz konusuysa sadece deviasyon ameliyatı burun tıkanıklığını geçirmez. Konkalarda şişme inatçı bir hale geldiyse, ilaç tedavilerine yanıt alınamaz. Bu durumda burun etleri için iki farklı uygulama yapılır. Bunlar;

 • Konkaların Çıkartılması: Bu yöntemle yapılan işlemde konkalar alındığından, burun işleyişine olumsuz yansımaları bulunmaktadır. Bu nedenle yaygın olarak uygulanmamaktadır. Ayrıca operasyon sonrasında burunda büyük tamponlar kullanıldığından, hastalar açısından sorun yaratmaktadır.
 • Konkaların Küçültülmesi: Bu yöntem uygulanırken konkalar korunmaktadır. Ancak şişmeleri önlenmektedir. Konkaların büzüşmesini sağlayan radyofrekans ve lazer dalgaları kullanılmaktadır. Özellikle orta derecede ve ileri aşamadaki konka şişmelerinde lazer uygulamaları son derece başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Lazer uygulamasıyla hafif burun eğriliği olması halinde deviasyon ameliyatına gerek duymadan, konkaların küçültülmesiyle burun tıkanıklığı giderilmektedir. Bu işlem tampon uygulamasına ihtiyaç duyulmadan yapılmaktadır.

Burun Tıkanıklığını Evde Geçirmek İçin Neler Yapılabilir?

Bu tedavi yöntemleri özellikle üst solunum enfeksiyonları sonucunda oluşan burun tıkanıklıkları için rahatlama sağlayacaktır.

 • Tuzlu Su (Okyanus Etkisi): Bu yöntem burun tıkanıklıkları için doğal çözümlerin başında gelir. Uygulama için bir bardak suyun içine bir çay kaşığı tuz ya da karbonat ilave edilir. Bu karışım burna çekilir ya da burna sürülür.
 • Nemli Bir Ortam Yaratmak: Kuru bir ortamda bulunmak burun tıkanıklığını arttırır. Bu yüzden ortamın nemlendirilmesi tıkanıklığı yok eder. Kış aylarında kaloriferin üzerine koyulacak bir bardak su, yaz aylarında ise odanın içinde nemli bir bezin bulundurulması nem ihtiyacını karşılar.
 • Burun İçine Parmak Sokma: Burun deliğinin birine baş parmak, diğerine işaret parmağı sokularak, hafifçe yukarı doğru itme ve burundan hava vermek tıkanıklığın rahatlatılmasını sağlar.
 • Yatma Pozisyonunda Tıkalı Tarafın Aksi Yönünde Yatma: Bu yöntem geçici olarak burun tıkanıklığını giderir. Eğer sağ burun deliği tıkalıysa, sol tarafa dönülmelidir.
 • Baharatlı ve Keskin Kokulu Gıdaları Tüketme: Nane aromalı besinler, baharatlı yiyecekler geçici olarak burun tıkanıklığını açar. Ayrıca bol miktarda C vitamini içeren besinler tüketilmelidir.
 • Buhar ve Sıcak Duş: Buhar banyosuna mentol ya da okaliptüs ekleyerek rahatlık sağlanabilir. Limonlu bir buharı solumak da faydalıdır. Sıcak ve buharlı bir duş da hastaları rahatlatıcı etkiler yapar.

Burun Tıkanıklığına Bitkisel Çözüm Önerileri Nelerdir?

 • Kaynar suyun içinde lavanta çiçeği yaprakları dinlendirilir. Bu karışım süzülerek, rahatsızlık süresince her saat başı burna çekilir.
 • Suyun içinde mısır kökü kaynatılır. Süzüldükten sonra, zeytinyağı ve nane suyuyla birlikte karıştırılır. Bu karışım burna çekilerek, tıkanıklık giderilmeye çalışılır.
 • Atkuyruğu yaprağı ve nergis çiçeği havanda dövülür. Bu karışım zeytinyağı ile karıştırılarak, bir gün süreyle dinlendirilir. Bundan her saat başı 3-5 damla burna damlatılır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Cennet

17 Mayıs 2024 Cuma

Kış ayının gelmesiyle birlikte sürekli grip ve soğuk algınlığı problemi yaşayan biriyim. Bir defa soğuk alınca durmak bilmeyen burun akıntısı rahatsızlığıyla karşı karşıya kalıyorum. Burun tıkanıklığı nasıl geçer ve uzun süre bu rahatsızlıklardan nasıl kurtulabilirim? Geçmişte ilaçlar kullandım ancak yan etki oluşturdu. Burun tıkanıklığını giderici bitkisel ürünler nelerdir?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Cennet hanım, burun tıkanıklığı ve soğuk algınlığı sorunlarınızın üstesinden gelmek için bazı bitkisel çözümler deneyebilirsiniz. Öncelikle, sıcak buhar banyosu yapmak burun yollarını açabilir. Nane yağı veya okaliptüs yağı buharı solumak da etkili olabilir. Ayrıca, bal ve limon karışımını tüketmek boğazı rahatlatabilir ve bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir. Zencefil çayı da benzer şekilde faydalı olabilir. Bol su içmeyi ve dinlenmeyi de ihmal etmeyin. Geçmiş olsun.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kusarken Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Kusarken Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Sürekli Burun Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Sürekli Burun Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Burun Eti Belirtileri

Burun Eti Belirtileri

Ameliyatsız Burun Kaldırma

Ameliyatsız Burun Kaldırma

Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer

Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer

Güncel

Çocuklarda Burun Tıkanıklığı

Çocuklarda Burun Tıkanıklığı

Güncel

Gebelikte Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Aşırı Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi