Çocuklarda Burun Tıkanıklığı
15 Mayıs 2024

Çocuklarda Burun Tıkanıklığı

Çocuklarda burun tıkanıklığı, çocukların beslenmesinden uyku düzenine kadar her şeyi etkilediğinden, son derece önemlidir. Burun solunumun başladığı ilk organdır. Burun aracılığıyla alınan hava, akciğerlere gönderilirken burunda nemlendirilir ve ısıtılır. Çocuklarda burun pasajı yetişkinlere göre daha dar olduğundan, burun tıkanıklığı daha sık yaşanır. Burundan alınan havanın nemlendirilmesi aşamasında, mikrobik özellikteki partiküllerde burada tutulur. Burundaki tıkanıklık sırasında beslenme bozukluğu, iştahsızlık, uyku sırasında sıkça uyanma gibi sağlık problemlerinin yanında, ağızdan nefes alındığından ileri aşamalarda ağız ve diş yapısında bozukluklar gözlenir.

Çocuklarda burun tıkanıklığı nasıl meydana gelir?

Çocuklar burundan solunum yaptıklarından sıcak ve kuru hava, toz, duman, soğuk, rüzgâr ve nezle sebebiyle burun içinde nemin kaybedilmesi ve kuruma sıkça gözlenir. Çocuklarda sıkça oluşan üst solunum yolu enfeksiyonları sırasında oluşan burun akıntıları burun tıkanıklığı nedenleri arasında sayılır. Bunun dışında geniz eti, burunda olan anatomik bozukluklar, alerjik etkenler burun tıkanıklığına sebep olabilir. Bunları gruplandırmak gerekirse;
  • Doğumsal etkenler: Buna sebep olan nedenlerin başında burun arkasıyla geniz arasındaki zar ya da kemik dokuyla kapalı olan koanal atrezidir. Bunları tek ya da çift taraflı olabilir. Doğumla ya da sonradan gelişen burun duvarı şekil bozukluğu, septumda eğrilik ve hematom yani kan birikimi burunda tıkanıklığa neden olabilir. Burun içindeki polipler ve kistler ise nadir görülen sebepler arasında yer alır.
  • Sonradan oluşan etkenler: Bunlardan en sık görülen neden geniz etidir. Ayrıca alerjik etkenlerde sıkça bu grubun içinde yer alır. Ayrıca burun içinde mukus birikimine neden olan ve burun içinde kronik değişimlere neden olan ve enfeksiyonları oluşturan sinüzitte burun tıkanıklığı yapabilir. Bunun antibiyotik tedavisiyle giderilmesi gerekir. Burun içine kaçan yabancı maddelerde tıkanıklık nedeni olabilir.
Çocuklarda burun tıkanıklığı hangi sorunlara neden olur?

Çocuklarda uzun süre devam eden burun tıkanıklığı orta kulak iltihabı, zatürre, bronşit gibi alt solunum yolu enfeksiyonlarına ve akut sinüzit gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olabilir.

Çocuklarda burun tıkanıklığı nasıl tedavi edilir?

Çocuklarda burun pasajının açılması için fizyolojik ve izotonik damlalar ve spreyler kullanılmalıdır. Tercih edilen damlaların uygulamada çocukları rahatsız etmeyecek özellikte olması gerekir. Aynı zamanda günlük kullanma sıklığı az olanlar tercih edilmelidir. Burun tıkanıklıklarının giderilmesi için, vücudun fizyolojik bileşeni hiyalüronik asit içeriğine sahip olan ve uzun süre nemlilik sağlayan burun spreyleri de kullanılabilir. Bunların kullanım sıklığı da oldukça azdır. Burun içinde sürekli bir nem tabakası oluşturup, uzun süreli rahatlatıcı etkiye neden olmaktadırlar. Burun tıkanıklığının geniz et gibi etkenlerden olması halinde, geniz etinin alınmasına yönelik cerrahi girişimler yapılmalıdır. Çocuklarda burun tıkanıklığı olduğunda, burunda bulunan çeşitli savunma hücreleri bu virüsü yok edebilmek için, bazı maddeler salgılamaktadır. Bu süreçte bağışıklık hücrelerinin salgılamış olduğu maddelerden dolayı oluşan döküntüler meydana gelebilir. Burun tıkanıklığı giderilmediğinde hem iyileşme süreci uzuyor hem de rahatsızlık çeşitli hastalıkların meydana gelmesine zemin hazırlıyor. Bu nedenle çocuklarda olan burun tıkanıklığı mutlaka tedavi edilmelidir. Çocukların üst solunum enfeksiyonu sırasında burun temizliklerine dikkat edilmelidir. Önceden yemediği besinler verilmemeli, hazır gıdalardan, aşırı tuzlu olanlardan ve gereksiz ilaçlardan uzak durulmalıdır. Beslenmelerine dikkat edilmeli ve bu konuda bir doktora danışılmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bebeklerde Burun Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Burun Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Burun Kanaması Tampon Nasıl Yapılır?

Burun Kanaması Tampon Nasıl Yapılır?

Burun Kanaması Nasıl Durdurulur

Burun Kanaması Nasıl Durdurulur

Burun Kanaması Neden Olur?

Burun Kanaması Neden Olur?

Gebelikte Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Yetişkinlerde Burun Kanaması Nedenleri

Yetişkinlerde Burun Kanaması Nedenleri

Güncel

Burun Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Burun Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi