Tansiyon Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi
13 Temmuz 2024

Tansiyon Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Tansiyon Burun Kanaması

Burun kanaması, hem yetişkinlerde hem de çocuklarda oldukça sık karşılaşılan bir klinik rahatsızlıktır. Ortalama olarak toplumun %10'unda görülen bu rahatsızlık, çoğu zaman doktora gitme ihtiyacı hissetmeden atlatılabilir. Ancak ilerleyen yaşlarda bu burun kanamaları, yüksek tansiyonun habercisi olabilir. Bu nedenle, belirli bir yaşın üzerindeyseniz bu tür burun kanamalarını hafife almamak gerekir. Aksi takdirde, hastaneye yatış gerektirecek durumlar ortaya çıkabilir. Burun kanamaları tıbbi olarak iki yerde gerçekleşir: önde ve arkada. Genellikle tansiyon hastalarının yaşadığı burun kanamaları, arka kısımda meydana gelir.

Tansiyona Bağlı Burun Kanaması

  • Yüksek tansiyon,
  • İleri yaş,
  • Kan sulandırıcı ilaçlar,
  • Pıhtılaşma bozuklukları
gibi nedenlerin bir araya gelmesi ile tansiyondan kaynaklı burun kanaması meydana gelir.

Tansiyona Bağlı Öne ve Arkaya Doğru Burun Kanaması

Arka burun kanamaları sıklıkla orta ve ileri yaşlarda kendini gösterir. Bu tür burun kanamalarının birincil sebebi tansiyondur. Arka üst bölgede tansiyondan kaynaklı kanamalar şiddetli ve durmayan kanamalardır. Altta yatan tansiyon hastalığını kontrol altına almadan bu burun kanamalarını durdurmak çok zordur. Çoğu zaman hastalar, yaşadıkları burun kanamalarını önemsemezler; ancak sürekliliği devam ettiğinde hastaneye yatış gerekebilir. Özellikle ilaç tedavisi kullanan kişilerde, kan pıhtılaşma ilacı veya kan sulandırıcı ilaç kullanıldığında tansiyon hastalığı ile bir araya gelen burun kanamaları meydana gelir. Bu tür hastalıkları olan kişilerin, yaşlarını dikkate alarak mutlaka hekime görünmeleri gerekmektedir.

Burun kanamalarında, kanamanın ön kısımda mı yoksa arka kısımda mı olduğunu ayırt etmek çok önemlidir. Ön kısım burun kanamaları genellikle kısa ve tekrarlayıcıdır. Soğuk hava, kış mevsimi, kuru hava ve aşırı pislik birikmesinden kaynaklı kaşıma ile zedelenme meydana gelerek bir kanama oluşur. Bu, ön kısım kanamasıdır. Asıl önemli olan ve çoğunlukla tansiyon hastalarında görülen arka kısım kanama ise şiddetli, sürekli ve sık olan kanamalardır. Bu kanamalar uzun süre sürdüğünden, ön kısım kanamadan kolaylıkla ayırt edilebilir. Ayrıca, tansiyon nedeni ile yaşanan burun kanamalarında kanama ağıza ve boğaza kadar inerek kendisini gösterir.

Sağlıkla kalın.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Burun Kanaması Tedavisi

Burun Kanaması Tedavisi

Popüler İçerikler

Burun Eti Belirtileri

Burun Eti Belirtileri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çocuklarda Burun Tıkanıklığı

Çocuklarda Burun Tıkanıklığı

Gebelikte Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Burun Akıntısı Nasıl Geçer

Burun Akıntısı Nasıl Geçer

Burun Eğriliği Belirtileri ve Tedavisi

Burun Eğriliği Belirtileri ve Tedavisi