Sürekli Burun Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Sürekli Burun Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Sürekli burun akıntısı, ön taraftan burun akıntısı, arkadan genze doğru akan, sürekli yutkunma hissi veren, boğazda gıcık yapan, balgam gibi etkileri olan bir sorundur. Sürekli boğazı temizleme hissi, gıcık öksürüğü ve konuşmada zorluk yaratabilir. Geceleri öksürük krizlerine sebep olabilir. Burun normal olarak solunumla giren atıkları temizleyebilmek için mukus üretimi yapar. Bu akıntı miktarı normalde bir litreyi bulur. Fakat sağlıklı kişilerde bu hissedilmez. Kişilere rahatsızlık veren akıntılarda kıvamda yoğunlaşma ve miktarda artış söz konusu olur. Sürekli olarak burun akıntısının olması rinit olarak tanımlanır. Özellikle sabahları hastalarda alerjik rinit belirtileri yoğun olur.

Sürekli burun akıntısı neden olur?
  • Burun akıntısı en sık nezle, grip gibi enfeksiyonlarda, mukozada mikropların hasarından kaynaklanan salgı artışıyla yaşanır. Akıntılar başlangıçta şeffaf, akışkan yapıda, ilerleyen durumda bakteriyel enfeksiyon oluşumuyla yeşil sarı renkte ve yoğun kıvamlı olur. Bu durumda sinüzit adı verilen rahatsızlık yaşanır. Bu kişiler sinüzitlerden kaynaklanan akıntılardan burun akıntısı hissederler. Burun akıntısının kronikleşmesi halinde enfeksiyon atakları, kronik baş ağrısı, dolgunluk ve burun tıkanıklığı görülür. Kronik sinüzit hastalarında her zaman iltihaplı akıntılar olmaz. Baş ve yüz ağrısıyla birlikte burun tıkanıklığı gözlenir.
  • Burun akıntısının en önemli sebepleri arasında sıvı alımının az olması ve sigara alışkanlığıdır. Kişiler normal olarak günlük 1,5 litre sıvı almalıdır. Bunun altında kalan sıvı miktarı alındığında, mukus salgısının kıvamı yoğunlaşır. Sigara kullanımında kuruma ve filtreleme mekanizmasında bozukluk olduğundan burun akıntısı meydana gelir. Pasif içicilerde de aynı etkiler olur.
  • Alerjik astım ve alerjik nezle rahatsızlığı olanlarda da burun akıntısı meydana gelir. Bu durumlarda alerjenlerin burun içindeki dokuyla temasında alerjik yanıt gerçekleşir. Salgı artışı ve ödemi burun tıkanıklığı ve akıntısı olarak algılanır. Bunlar geçici etkiye sebep olabildiği gibi, uzun süreli devam edebilir. Burun etinde şişmeyle birlikte temizlenme mekanizması bozulur. Böylece alerjenler burunda daha uzun süre kalır ve alerjen yanıt şiddetlenir. Bu kısır döngüye neden olduğundan, burun akıntısı sürekli hale gelir.
  • Burun eti şişmesi alerji dışında görülebilir. Bu durumda da burun akıntısı olur.
  • Bazı kişilerde burun sinüs ameliyatı sonrasında burun akıntısı gelişebilir.
Sürekli burun akıntısı belirtileri nelerdir?

Burunda mukozanın alerjenlerle karşılaşmasıyla başlayan akıntı, hücre infilasyonu ile biter. Alerjen karşısında ağız, gözler, burun, deri ve boğazda kaşıntı oluşur. Hastalar ellerini burunlarına sürter ve kaşır. Bu hareket alerjik selam, hareket sonucunda oluşan burun sırtındaki enine çizgilere nazal törpülenme adı verilir. Göz sulanması ve burun akıntısı her hastada izlenir. Tıkanıklık ve koku alma güçlüğü görülür. Bunlara hırıltılı solunum eşlik edebilir. Az miktarda baş ağrısı, algılama güçlüğü, öksürük, yorgunluk, uyku bozukluğu gibi etkiler oluşarak, günlük yaşam olumsuz etkilenir.
  • Kronik ağız solunumu nedeniyle damak ve diş bozuklukları
  • Göz altlarında oluşan ödem
  • Kaşıntı nedeniyle burun ucunda yatay çizgi
  • Burun mukozasında ödem ve soluk mavi görünüm izlenir.
Sürekli burun akıntısı nasıl geçer?

Burun akıntılarının daha az hissedilmesi bol sıvı alımına, sigara kullanımı bırakmaya ve içilen ortamlara girmemeye, burun solunumu yapmaya bağlıdır. Üst solunum enfeksiyonları ve alerjilerin olması halinde, bunların dışında medikal tedavi uygulanması gerekir. Ayrıca alerjenlerden uzak durulmalıdır. Kronik alerjide ve sinüzitte kısır döngüyü giderecek cerrahi yöntemler burunda olan akıntıyı da giderecektir. Daha önce yapılmış ameliyatlarla değişen akım yolları revizyon ameliyatı yapılarak, yeniden düzenlenebilir. Yapılan endoskopik muayenede burun akıntısına sebep olan durumlar belirlenebilir. Alınan önlemler ve kullanılan ilaçlar tedaviyi sağlamazsa, sebebe yönelik cerrahi uygulamalar yapılmalıdır. Yani burun eti şişmesinde radyofrekans yöntemiyle küçültme, sinüslerde endoskopik sinüs ameliyatı gibi uygulamalar yapılabilir. Burun akıntısı buna neden olan durumun tespit edilmesi ve buna yönelik tedaviyle ortadan kaldırılabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Burun Kanaması Neden Olur?

Burun Kanaması Neden Olur?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Burun Kemiği Ameliyatı ve Sonrası

Burun Kemiği Ameliyatı ve Sonrası

Burun Kanamaları Belirtileri ve Tedavisi

Burun Kanamaları Belirtileri ve Tedavisi

Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Yüksek Tansiyon Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Yüksek Tansiyon Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Burun Eti Ameliyatı

Burun Eti Ameliyatı

Güncel

Burun Eti Belirtileri

Burun Eti Belirtileri

Güncel

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

Güncel

Sağ Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi