Burun Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Burun Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Burun ağrısı ülkemizde hemen hemen herkes de olan bir rahatsızlıktır. Kimilerinde ciddi oranda iken kimilerinde ise bu ağrılar hafif ya da hiç olmamaktadır. Bunun tedavisi mümkün olup ilaç ya da ameliyat ile kurtulma yoluna gidilebilmektedir.

Burun ağrısı dolaylı yoldan şiddetli baş ağrısına riayet vermektedir. Vücuttaki en hassas bölgelerden olan burun çeşitli nedenleri vardır. Sinirsel olmak üzere damarsal ve psikolojik olabilme ihtimalleri vardır. Burun ağrısına neden olacak olan sinüsün yeni doğan bir bebekte bile vardır. Bezelye büyüklüğünde olup gittikçe büyüyen boşluklardır. Bu bölge bir zar ile kaplıdır ve hava cepheleridir. Bu sinüs denilen bölüm ya da bölge burna mukus denilen sıvı bir salgı yaymaktadır. Burası günde ise ortalama yarım litrelik bir sıvı salgılamaktadır. Böylelikle her nefes alışverişinizde burun içine giren toz parçaları, bakteriler ya da diğer etmenleri tutarak etkisiz hale getirirler. Bu salgı yolu ile mukus geniz içine akmaya başlar ve mideye kadar ulaşır. Bunun sonucunda ise mide bunları parçalayarak yok eder.

Burun ağrısına neden olan aslında burnun fazlaca mukus salgılamasındandır. Artan hava kirliliği ile ülkemizde ve dünyamızda bu tür şikâyetler de artmakta ve milyonlar harcanmaktadır. Fazlaca salgılanan bu mukus denilen sıvı yapışkan olup alerjik cismi uzaklaştırmak için yoğun çaba sarf eder ve genizden içe doğru akmaktadır. Bunun sonucunda ise genişleyen boşluklar ve fazla sıvı salgısından dolayı şiddetli baş ağrısı yapmaktadır. Burun ağrısı genelde soğuk algınlıklarında daha fazla ortaya çıkmaktadır ve nefes alıp vermekte zorluklar çekerek sadece geniz içine akmaktadır. Bu sıvı salgısının rengi yeşil ya da sarı renge dönüşerek mideyi de bulandırıyor ise enfeksiyon kapmışsınız anlamına gelir. Bunun sonucun da ise şiddetlice baş ağrıları ya da burun sızlamaları görülmektedir. Burun ağrısının neden olduğu bakteriler, mukusta üremek için uygun ortam ve koşullara sahiptir.

Burun ağrısı rakımı yüksek yerlere inildiğin de ya da çıkıldığında da meydana gelmektedir. Hastalığınız var ise daha şiddetli olur. Genişleyen damarların da etkisiyle girip çıkan oksijen miktarının aniden değişmesiyle ve sinüzitin etkisiyle burun ağrısı, baş ağrısı ve ek olarak kulak ağrısı da eklenmektedir. Bunlara ise vakum baş ağrısı da denilmektedir.

Migren ya da damar yolundan dolayı oluşan baş ağrılarıyla sıkça karıştırılarak yanlış tedaviler uygulanmaktadır. Doktor müdahalesi bulunmadan kendi kendinize asla tedavi yöntemine girişim sağlamayınız. Aksi takdirde daha kötü sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Burun ağrısı antibiyotik ile düzeltilebilir ancak diğerleriyle karıştırıldığı için bu mümkün değildir.

Burun ağrısı gibi durumlara maruz kalan kişiler en başta sigara içenlerdir. Bunun yanı sıra ise nefes almayı engelleyecek ve mukus işlevini yapamaz ise oluşmaktadır. Alerjisi olan insanlar da ve sık sık hasta olan kimselerde bu durum gözükmektedir

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Burun Eti Belirtileri

Burun Eti Belirtileri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Burun Kanamasının Nedenleri

Burun Kanamasının Nedenleri

Yüksek Tansiyon Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Yüksek Tansiyon Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Burun İnsan Burnunun Özellikleri

Burun İnsan Burnunun Özellikleri

Burun Eti Ameliyatı

Burun Eti Ameliyatı

Güncel

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Güncel

Burun Tıkanıklığı Nedir? ve Nasıl Geçer

Burun Tıkanıklığı Nedir? ve Nasıl Geçer

Güncel

Burun Anatomisinin Özellikleri

Burun Anatomisinin Özellikleri