Banyoda Burun Kanaması Neden Olur ve Tedavisi Nedir?
13 Temmuz 2024

Banyoda Burun Kanaması Neden Olur ve Tedavisi Nedir?

Banyoda Burun Kanaması

Burun kanamaları, burun içindeki mukozaların herhangi bir yerinden kaynaklanan kanamalardır. Bu kanamalar çeşitli sebeplerle ortaya çıkabilir ve burun deliklerinden veya genizden gelebilir. Banyoda burun kanaması ise çok karşılaşılan bir durum değildir, fakat bazı kişilerde nadiren de olsa görülebilmektedir.

Nedenleri

Banyoda burun kanaması genellikle burun içindeki kılcal damarların çatlamasıyla meydana gelir. Bu durum, kişinin sıcak su ile temas etmesi sırasında gerçekleşebilir. Özellikle baş ağrısı yaşayan insanlar, banyo yaparak rahatlamayı düşünürken banyoda burun kanaması ile karşılaşabilirler. Bunun sebebi, baş ağrısının damarlara basınç uygulaması ve sıcak suyun baş bölgesine temas etmesiyle birlikte damarlarda oluşan basıncın artmasıdır. Bu basınç artışı, burun bölgesindeki kan damarlarının yırtılmasına ve kanamaya yol açar.

Sağlık Sorunları ve Banyoda Burun Kanaması

Banyo öncesinde mevcut bir sağlık sorunu varsa, sıcak suyun vücuda verdiği tepki burun kanamasına yol açabilir. Özellikle yüksek tansiyon hastaları, tansiyonları yükseldiği sırada sıcak su banyosu yaparlarsa hem tehlikeye hem de burun kanamasına yol açabilirler. Normal zamanlarda burun kanaması meydana geldiğinde de sıcak su iyi gelmemektedir. Bu durumlarda kişiye soğuk su ile müdahale edilmesi gerekmektedir.

İlk Yardım

Banyoda burun kanaması başladığı anda soğuk kompres yaparak kanamayı durdurmaya çalışabilirsiniz. Burun kanaması başladığı zaman baş ve boyun bölgesine soğuk su serpiştirmek kişiye fayda sağlayacaktır. Eğer burun kanaması tekrarlıyorsa ve kişi sıcak suya karşı hassasiyet gösteriyorsa, doktora giderek nedenini öğrenmelidir.

Burun Kanamasının Tehlike Arz Ettiği ve Doktora Gidilmesi Gereken Durumlar

 • Burun kanaması, burun sıkıştırıldığı halde 10 dakikadan fazla devam ediyorsa
 • Burundaki kanama çok şiddetliyse
 • Kanama durduktan sonra tekrar başlıyorsa
 • Burundaki kan fışkırma şeklinde kanıyorsa
 • Burundaki kanama nefes almayı zorlaştırıyorsa ve kalp çarpıntısı varsa
 • Kişinin kan pıhtılaşmasına neden olan bir hastalığı varsa
 • Kişi kan inceltici ilaç kullanıyorsa
 • Burun kanaması eşliğinde kusma da yaşanıyorsa
 • Burun kanamasına yüksek ateş eşlik ediyorsa
 • Burun kanaması olan kişide baygınlık, fenalaşma ve sersemlik söz konusuysa
 • Burnu kanayan kişi bilinç kaybı halinde ise hemen doktora gidilmesinde fayda vardır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Bike

12 Temmuz 2024 Cuma

Banyoda burun kanaması yaşadım ve ne yapmam gerektiğini bilemedim. Başka birinin de bu durumu yaşadığını duydunuz mu? Sıcak suyun etkisiyle mi oluyor acaba?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Bike,

Evet, banyoda burun kanaması yaşayan başka kişiler de olduğunu duydum. Bu durum genellikle sıcak suyun buharının burun içindeki damarları genleştirmesi ve hassasiyeti arttırması nedeniyle olabilir. Ayrıca, eğer burnunuz hassas veya kuruysa, sıcak su bu durumu tetikleyebilir. Burun kanaması yaşadığınızda başınızı öne eğip burnunuzun yumuşak kısmına hafifçe baskı uygulamak kanamanın durmasına yardımcı olabilir. Eğer kanama sık sık tekrarlıyorsa bir doktora danışmanızda fayda var. Geçmiş olsun!

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Burun Eti Ameliyatı

Burun Eti Ameliyatı

Haber Bülteni

Güncel

Burun Neden Kanar?

Burun Neden Kanar?

Güncel

Burun Kanamaları Belirtileri ve Tedavisi

Burun Kanamaları Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır

Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır