Burun Düşmesi Belirtileri ve Tedavisi
12 Temmuz 2024

Burun Düşmesi Belirtileri ve Tedavisi

Burun Düşmesi

Burun düşmesi, burun estetiği ameliyatı sonrasında kalkık olan burun ucunun aşağıya doğru inmesidir. Burun estetiği doğru yapıldığında, burun ucu düşmesi yaşanmaz. Ancak, burun ucundaki kıkırdak çatının teknik bir hatayla korunması gereken yerlerden kesilmesi halinde bu durum ortaya çıkabilir. Burun ameliyatından sonra, meydana gelen ödemin ardından burun ucu aşağıya doğru inebilir. Yapılan burun estetiğinden yıllar sonra burun ucunun biraz aşağıya düşmesinin nedeni ise deri altı dokusunun incelmesi, derinin yaşlanması ve elastik liflerdeki azalma olabilir. Ancak bu nadir rastlanan bir durumdur. Genellikle hatalı yapılan ameliyatlarda kıkırdak dokunun iyi korunmamasından kaynaklanır. Burun, yüzde bulunan önemli bir estetik yapıdır. Burnun yapısı ve karakteri burun ucunun duruşu ve şekliyle yakından ilgilidir. Bu nedenle kişilerin bu durumla karşı karşıya kalması dış görünümü olumsuz etkileyecek bir unsurdur. Yapılan tespitlere göre rinoplasti yani burun estetiği olmak isteyen kişilerin %72 oranında burun düşüklüğü bulunmaktadır.

Burun Düşmesi Nasıl Gerçekleşir?

Burun çatısının içinde bu yapıyı yerinde tutan ve destekleyen bazı anatomik yapılar bulunmaktadır. Bu yapılardaki zayıflık burun düşmesinin oluşmasını sağlayacaktır. Burun ucu içinde iki adet kanat kıkırdağı (Alar kartilaj) yer alır. Burun kanatlarından burun ucunun ortasına doğru uzanan bu kıkırdak yapılar, burun deliklerini ikiye ayıran kolumella adı verilen bölümün içinde aşağıya doğru uzanır. Yani kanat kıkırdakları burunda dış ayak ve iç ayak olarak iki kısımdan meydana gelmektedir. Bu iki ayağın bağlantı noktasında kıkırdak daralarak, iç ayaklar birbirine yaslanıp, aşağıya kolumella içine doğru uzanır. Burun estetiği ameliyatı yapılırken bu kanat kıkırdaklarının iki ayağının bağlantı bölümü kesilir ya da birbirinden ayrılırsa, bunun sonucunda burun ucu kısmı aşağıya doğru düşer. Tıbbi olarak bu durum burun düşmesi olarak tanımlanır. Yani burun ucunun dik durmasını sağlayan iç ayakların dış ayaklarla olan bağlantısı kesildiğinde, burun kanatları ortada olan destekten mahrum kalır ve burun ucu kanatlarıyla beraber aşağıya doğru iner.

Burun Düşmesini Önlemek İçin Ne Yapılmalıdır?

Yapılan burun estetiği ameliyatı sırasında kanat kıkırdaklarının iç ayakları ve burun ucu kolumella, burun orta kısmı olan septumdan tamamen ayrılmaktadır. Ameliyatta burun ucu kaldırılacaksa, kaldırma miktarı kadar kıkırdak doku ve mukoza kesilerek çıkarılmalıdır. Bu kesme ve çıkarma miktarı burun ucunun hangi oranda kaldırılacağını belirler. Aslında burun ucunun kaldırılma oranı milimetrik olarak ayarlanmaktadır. Ameliyat bitince burun ucu kanat kıkırdaklarının iç ayakları septum kıkırdağına dikilmektedir. Burun düşmesine neden olan temel faktör bu dikişlerle alakalıdır. Bu nedenle burun estetiği ameliyatının uzmanlar tarafından uygulanması gerekir.

Burun Estetiğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Burun estetiği ameliyatı planlanırken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır:

  • Ameliyat öncesi detaylı bir muayene ve değerlendirme yapılmalıdır.
  • Hastanın beklentileri ve istekleri dikkate alınmalıdır.
  • Ameliyat sırasında kıkırdak ve yumuşak dokuya dikkat edilmelidir.
  • Ameliyat sonrası bakım ve kontroller ihmal edilmemelidir.

Burun estetiği ameliyatları, estetik cerrahlar tarafından titizlikle uygulanması gereken önemli operasyonlardır. Her ameliyatın riskleri ve komplikasyonları olabileceği gibi, burun estetiği de dikkat ve uzmanlık gerektiren bir süreçtir. Bu nedenle, burun estetiği düşünen kişilerin uzman bir cerrah seçmeleri ve ameliyat sonrası önerilere uymaları son derece önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Hasif

23 Nisan 2024 Salı

2 ay önce burun estetiği oldum. İlk sargılar falan açıldığı zaman çok güzel.görünüyordu ama son zamanlarda sanki ön kısmı yere doğru edildi. Durduk yere nasıl böyle oldu hiç anlamadım. Doktorum normaldir falan dedi ama o ilk zamanki görüntüsü şu an mevcut durumda yok. Ne yapmam lazım yardım edin lütfen

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Yurday

Merhaba estetik ameliyatları sonrasında genellikle istenilenin haricinde bir değişim kendiliğinden oluşmamaktadır. Bu durumlarda çözüm olarak ikinci bir küçük estetik işlemleridir. Eğer burnunuzda istemediğiniz bir görüntü olmuş ise aynı doktora ya da farklı bir doktora giderek estetik işlemler yaptırabilirsiniz.

2. Cevap
cevap

Siraceddin

Burun estetiği ameliyatı sırasında kanat kıkırdaklarının iç ayakları ve burun ucu kolumella, burun orta kısmı olan septumdan tamamen ayrılmaktadır. Ameliyatta burun ucu kaldırılacaksa, kaldırma miktarı kadar kıkırdak doku ve mukoza kesilerek çıkarılmalıdır. Burun düşmesine neden olan temel etken dikişlerle alakalı olabilir. Bu neden burun estetiği ameliyatının uzmanlar tarafından uygulanması gerekir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Burun Neden Kanar?

Burun Neden Kanar?

Haber Bülteni

Güncel

Burun Kanaması Nedenleri

Burun Kanaması Nedenleri

Güncel

Burun Anatomisinin Özellikleri

Burun Anatomisinin Özellikleri

Güncel

Burun Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Burun Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi