Burun Kanamasının Nedenleri
12 Temmuz 2024

Burun Kanamasının Nedenleri


Burun kanaması, bireyleri endişelendiren ve bazı durumlarda korkutucu olabilen bir klinik durumdur. Burun kanamaları genellikle iki türde görülür. Çocuklar ve gençlerde sıkça tekrarlayan ve az miktarda gelen kanamalar genellikle burnun ön kısmında, 1 cm gerisinde oluşur. Bu bölgenin kan damarları açısından yoğun olması nedeniyle, bölgenin tahriş olması sıkça kanamalara yol açar. Çocukların burun karıştırma alışkanlığı, kılcal damarları zedelediğinden kanamalar sıkça görülür. Ayrıca üst solunum yolu enfeksiyonları sırasında ve soğuk havalarda burun kanamaları oluşabilir. İleri yaşlarda görülen şiddetli ve kendiliğinden durmayan burun kanamaları ise burnun arka bölümlerinden kaynaklanır. Bu kanamalar sırasında hastaların hastaneye yatması gerekebilir. Daha çok tansiyon hastaları ve kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilerde görülmektedir.

Burun Kanamasının Sebepleri Nelerdir?

  • Bölgesel Nedenler: Burun bölgesine darbe alınması, yüz ve kafatası kırıkları, burun kırıkları, burna sıkılan kortizonlu ilaçlar, burun karıştırma burun kanaması sebebi olabilir. Ayrıca burundaki kıkırdak ve kemik dokusunda olan eğrilikler alanı daralttığından, hava daha hızlı akar. Bu, burun içinin kurumasına ve kabuklanmalara neden olur. Bunun sonucunda burun kanaması gelişebilir. Burunda, genizde ve burun boşluklarında olan iyi ve kötü huylu tümörler de yoğun kanamalara sebep olabilir. Özellikle erkek çocuklarda ergenlik döneminde olan damar tümörleri bu tür kanamalara yol açar.
  • Bilinçsizce Kullanılan Bazı İlaçlar ve Rahatsızlıklar: Hemofili, pıhtılaşma sorunları ve hastalıkları, aspirin ve kan sulandırıcı bazı ilaçlar, K vitamini eksikliği, karaciğer hastalıkları, alkol kullanımı, kanda trombositlerin azalmasına sebep olan durumlar burun kanamalarına neden olabilir. Bilinçsiz tüketilen ve doktor tavsiyesi olmadan alınan kan sulandırıcı ilaçlar durdurulamayan kanamalara neden olabilir. Aspirin tek başına kullanıldığında, burun kanamasını bir hafta kadar uzatabilir ve pıhtılaşma sorunları yaşanabilir.
  • Yüksek Tansiyon Sorunu: Yaşın ilerlemesiyle yaşanan tansiyon yüksekliği burun kanamalarına sebep olabilir. Bu durumda oluşan kanamalarda yanlış bir inanca göre burun kanamasının beyin kanamasını önlediğidir. Burun kanaması olmadan bile beyin kanaması izlenebildiğinden, bunun yanlış bir inanış olduğunu belirtmek gerekir.
  • Kuru Hava: Burun kanamasına sebep olan kuru hava, burun mukozasının kurumasına ve çatlamasına neden olduğundan oldukça sakıncalıdır. Burun zarlarının kuruması sonucunda burun kanama ve enfeksiyonlara karşı hassaslaşır.
  • Sümkürme: Tıkalı burnu sümkürerek açmaya çalışmak, burun damarlarında çatlamaya neden olarak kanamalara yol açabilir. Tıkanıklık ne kadar rahatsızlık verse de sümkürürken burnun fazla zorlanmaması gerekir.

Burun Kanamasında İlk Olarak Ne Yapılmalıdır?

Kanama olduğunda baş geriye doğru atılmamalı, burna herhangi bir şey sokulmamalıdır. Yapılan bu hareket kanın burundan değil, genizden akmasını sağlar. Ayrıca yapılan hatalardan biri boyuna buz koymak ve kafayı ıslatmaktır; bu yöntemler uygulanmamalıdır. Yapılacak doğru hareket soğuk suyla fazla sümkürmeden burnu temizlemek, iki parmakla burun kanatlarından şiddetli şekilde bastırmaktır. Bir süre sonra kanama durmazsa, yeniden soğuk suda burnu temizleyerek, pıhtıları uzaklaştırmak gerekir. Yeniden burnu sıkıştırmak gerekir. Bu işlemi birkaç defa tekrarlamalısınız. Kanamaları durduramıyorsanız, Kulak Burun Boğaz (KBB) uzmanına başvurmalısınız.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Burun Neden Kanar?

Burun Neden Kanar?

Burun Eti Belirtileri

Burun Eti Belirtileri

Popüler İçerikler

Burun Eti Ameliyatı

Burun Eti Ameliyatı

Makyajla Burun Küçültme

Makyajla Burun Küçültme

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bebeklerde Burun Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Burun Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Yetişkinlerde Burun Kanaması Nedenleri

Yetişkinlerde Burun Kanaması Nedenleri

Burun İnsan Burnunun Özellikleri

Burun İnsan Burnunun Özellikleri

Burun Akıntısına Ne İyi Gelir?

Burun Akıntısına Ne İyi Gelir?

Burun Kanaması Nasıl Durdurulur

Burun Kanaması Nasıl Durdurulur

Güncel

Burun Kanamaları Belirtileri ve Tedavisi

Burun Kanamaları Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kusarken Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Kusarken Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır

Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır