Makyajla Burun Küçültme
20 Haziran 2024

Makyajla Burun Küçültme

Makyaj, güzel görünmek ve yüzdeki kusurları gizleyerek, yüzün güzel taraflarını ön plana çıkarmak için yapılan bir uygulamadır. Kullanılan makyaj teknikleri bu amaçları gerçekleştirmektedir. Işık ve gölge oyunları, kullanılan renkler yüzdeki kusurları kapatmak için uygulanır. Yüzde bulunan kusurlar koyu renkler ve gölgelerle geri plana itilirken, yüzün güzel tarafları açık renklerle ön plana çıkarılır. Bu, makyajın genel bir kuralıdır.

Burun, yüz bölgesinde bulunan ve en çok dikkat çeken orta noktadır. Burun yapısı her insanda farklıdır. Bazılarında küçük burun, bazılarında iri burun, kemikli burun olabilir. Burun yapısı her yüze farklı bir ifade vermektedir. Burun yapısı iri ya da geniş olan kişiler bundan rahatsızlık duyabilirler. Doğru bir makyaj tekniği kullanılarak, bu durum düzeltilebilir. Burun yapısının yüzdeki konumu makyaj hileleri ile değiştirilebilir. Burnu olduğundan daha küçük göstermek için, burun yapısına göre cilt tonundan daha koyu ya da açık fondöten veya kapatıcı kullanılmalıdır. Bunu bölgesel olarak yapacağınızdan stick biçiminde kapatıcılar çok kullanışlı olacaktır. Bunun yanında allıkla gölge verilebilir. Bu gölgelendirmeyi abartmadan yapmalısınız. Gündüz kullanacağınız bir makyajı mutlaka gün ışığında yapmalısınız. Yoksa ışıkta hiç hoş olmayan bir görüntü oluşabilir.

Makyajla Burun Küçültme Nasıl Yapılır?

Makyaj hileleri kullanarak, burun yapısını düzeltebilmek için öncelikle nasıl bir burun yapısına sahip olduğunuzu tespit etmek gerekir.

  • Üstten Kemikli ve Uzun Burun Makyajı: Burun yapısı üst taraftan kemikli olması halinde, üst yüzeye cilt tonundan iki ton daha koyu renge sahip olan fondöten ya da kapatıcı sürmelisiniz. İki yan tarafa ise cilt tonuna uygun renkte fondöten kullanmalısınız. Bu makyaj şeklini uzun ve kemikli bir burna sahip olan kişilerde kullanabilirsiniz. Bunun yanında kaşlar biraz daha aşağı çekilmek suretiyle burun yapısı daha kısa gösterilebilir. Bunu yapmak için kaşların alt tarafına koyu gölgeler atmalısınız.
  • Kemikli ve Düşük Yapıda Burun Makyajı: Burun yapısı kemikli ve düşük bir yapıdaysa, burnu daha kalkık göstermek için üst tarafına koyu renk kapatıcı ya da fondöten sürmelisiniz. Burnun uç tarafına ise alt taraftan başlayarak, koyu renk kapatıcı ya da fondöten uygulayın. Bu sürdüklerinizi iyice dağıtmalısınız. Bu sayede burun yapısı daha kalkık biçimde görülür.
  • Geniş Bir Burun Makyajı: Böyle bir burun yapısına sahip olan kişiler burun kemiğinin iki tarafına ve kanatlarına koyu renkte kapatıcı ya da fondöten sürerek, gölge yapmalısınız. Bunu yaparken fondöteni parmaklarınızla yanaklarınıza doğru uygulayarak, dağıtmalısınız. Burnunuzun üst tarafına ise cilt tonuna uygun kapatıcı ya da fondöten uygulayın. Bu sayede burun yapınız daha küçük ve ince bir yapıda görünür. Bunları yaparken gözler ve dudaklar biraz daha ön plana çıkarılarak, burun görüntüsü daha arka plana itilmelidir. Gözler daha büyük gösterilmeli, dudaklar daha dolgun bir hale getirilmelidir. Dudakları küçültmeden hafifçe yanlara büyütmeli ve doldurmalısınız.

Ekstra İpuçları:
  • Kontür ve Aydınlatıcı Kullanımı: Kontür ve aydınlatıcı ile burun hatlarını belirginleştirip, istenilen şekli verebilirsiniz. Koyu kontür çizgilerini burun kenarlarına, aydınlatıcıyı ise burun köprüsü boyunca uygulayın.
  • Mat Ürünler Tercih Edin: Parlak ve ışıltılı ürünler yerine mat ürünler kullanarak burun üzerindeki dikkat çekici öğeleri azaltabilirsiniz.
  • Doğal Görünüm İçin Karıştırma: Makyajınızı daha doğal gösterebilmek için ürünleri iyi karıştırmalısınız. Sert çizgiler yerine yumuşak ve doğal geçişler sağlayın.

Makyajla burun küçültme tekniklerini ustalıkla uygulayarak, burun yapınızdan memnun olmadığınız durumları kolaylıkla gizleyebilir ve kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Burun Eti Ameliyatı

Burun Eti Ameliyatı

Makyajla Burun Küçültme

Makyajla Burun Küçültme

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Burun Küçültme Ameliyatı

Burun Küçültme Ameliyatı

Burun Akıntısı Nasıl Geçer

Burun Akıntısı Nasıl Geçer

Burun İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Burun İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Ağlarken Burun Kanaması Nedenleri ve Tedavisi

Ağlarken Burun Kanaması Nedenleri ve Tedavisi

Burun Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Burun Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Aşırı Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Burun Deviasyonu Belirtileri ve Tedavisi

Burun Deviasyonu Belirtileri ve Tedavisi