Burun Eğriliği Belirtileri ve Tedavisi
05 Temmuz 2024

Burun Eğriliği Belirtileri ve Tedavisi

Burun Eğriliği

Burun eğriliği, burun boşluğunu ikiye ayıran kemiğin ve kıkırdağın bir tarafa veya her iki tarafa doğru eğilmesi durumudur. Burnun yapısında ön tarafta kıkırdak, arka tarafta ise kemikten oluşan bir bölüm bulunmaktadır. İdeal bir burun kemiğinin tam ortada bulunarak sağ ve sol burun boşluklarını eşit uzaklıkta birbirinden ayırması gerekmektedir. Burun eğriliği durumunda, bu kemik bir tarafa doğru fazla eğilmekte ve eğrilik meydana gelmektedir.

Birçok kişide burun eğriliği dışarıdan bakıldığında kolayca fark edilebilen bir durum olsa da bazı kişilerde dışarıdan fark edilemeyen ve burnun iç kısmında meydana gelen eğrilikler de oluşabilmektedir. Ülkemizde en sık rastlanan burun şekil bozuklukları arasında burun eğriliği ilk sıralarda yer almaktadır. Halk arasında "burun yamukluğu" olarak bilinen bu durum, kişilerin yüz görünümünü olumsuz etkilemesinden dolayı birçok kişinin istemediği bir durumdur.

Burun Eğriliği Nasıl Oluşur?

Burun eğriliği genellikle çocukluk dönemlerinde ya da sonraki yaşlarda herhangi bir kaza ya da burnu bir yere çarpma sonucunda oluşur. Bazen doğum travmaları da burun eğriliğine neden olabilmektedir. Burnun darbe almasından dolayı oluşan burun eğrilikleri, kişinin yüzünde şekil bozukluklarının oluşmasına yol açar. Ülkemizde burun estetiği için başvuruların büyük çoğunluğunun nedeni burun eğriliği olmaktadır.

Burun eğriliği ameliyat ile düzeltilebilen bir durumken, bu durumun kadınlara oranla erkeklerde daha fazla görüldüğü bilinmektedir. Yüz şeklini olumsuz etkileyen bu durumdan şikayetçiyseniz ve psikolojik olarak kendinizi rahatsız hissediyorsanız estetik uzmanları tarafından gerçekleştirilen ameliyat sayesinde bu durumdan kurtulmanız mümkündür.

Burun Eğriliği Sebepleri Nelerdir?

Burun eğriliğinin sebepleri genellikle:
 • Burna dışarıdan gelen darbeler
 • Düşme sonucu oluşan eğrilikler
 • Yüz kemiklerinin gelişimi esnasında oluşan eğrilikler
 • Doğum sırasında gelişen travmalar
 • Çocukluk yaşlarında burna alınan darbeler
Burun eğriliği, genellikle burun tıkanıklığının nedenleri arasında yer almaktadır. Burun tıkanıklığı ise özellikle geceleri kişileri daha fazla rahatsız eden bir durumdur.

Burun Eğriliğinin Sakıncaları

Burun eğriliği, kişilerde burun tıkanıklığına yol açan ve bunun sonucunda kişinin rahat nefes almasını engelleyen bir durumdur. Ayrıca bu durum sinüslerin normal bir şekilde çalışmasını engellediği için kişinin sinüzit gibi rahatsızlıklarla karşı karşıya kalmasına da neden olur. Burun eğriliği, geniz akıntısına yol açtığı için kişide larenjit ya da bronşit gibi rahatsızlıkların oluşmasına da neden olabilir. Burun eğriliği, özellikle yetişkinlerde yaş ilerledikçe oksijen alımını azaltarak akciğer ve kalple ilgili rahatsızlıklara da yol açmaktadır.

Burun Eğriliği Belirtileri Nelerdir?

Burun tıkanıklığından dolayı meydana gelen şikayetler, burun eğriliğinin belirtileri arasında en çok görülen şikayetlerdir. Özellikle geceleri daha fazla yoğunlaşan burun tıkanıklığı, burun eğriliğinin meydana getirdiği bir durumdur. Diğer burun eğriliği belirtileri ise şunlardır:
 • Horlama
 • Çabuk yorulma
 • Baş ağrısı
 • Genizde oluşan akıntı
 • Tıkanıklık
 • Öksürük
 • Nefes almada zorluk çekme
Bu belirtilerin görülmesi ve hastanın nefes almada zorlanması, burun eğriliğinin belirtileri arasında yer almaktadır. Burun eğriliği, bu belirtiler ile yukarıda söylenen şikayetlerin de görülmesine neden olmaktadır.

Burun Eğriliği Tedavisi Nasıl Yapılır?

Burun kemiğinde oluşan eğrilik eğer iç kısımda ise, bu durum birçok kişinin karşılaştığı yaygın bir durumdur. Ayrıca kişiyi rahatsız etmemesinden dolayı tedavi edilmesi gereksiz bir durumdur. Fakat kişi bu durumdan rahatsız oluyorsa, tedavi yöntemi burun ameliyatı olmaktır. Burun eğriliği tedavisi için iki tür ameliyat uygulanmaktadır:
 • Rhinoplasti: Bu ameliyat ile hastada burun şeklini değiştirmek amacıyla cerrahi işlemler uygulanmaktadır.
 • Septoplasti: Burada ise amaç, burun fonksiyonlarını gerçekleştirmeyi engelleyen sorunların düzeltilmesi için cerrahi işlemler uygulanmasıdır. Bu ameliyat için erkeklerin 17-18, kadınların ise 15-16 yaşından büyük olması gerekmektedir. Eğer ameliyat için çok özel bir durum yoksa ve durum acil değilse bu yaşlar beklenmektedir. Ameliyat yaklaşık olarak 20-40 dakika arasında sürmektedir ve uygulanan cerrahi operasyonlar sonrasında kişide herhangi bir iz kalmamaktadır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Burun Anatomisinin Özellikleri

Burun Anatomisinin Özellikleri

Güncel

Burun Kemiği Eğriliği Belirtileri ve Tedavisi

Burun Kemiği Eğriliği Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Burun Makyajı Nasıl Yapılır?

Burun Makyajı Nasıl Yapılır?

Burun Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Burun Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Burun Kanaması Neden Olur?

Burun Kanaması Neden Olur?

Burun Eti Belirtileri

Burun Eti Belirtileri

Burun Eti Özellikleri ve Zararları

Burun Eti Özellikleri ve Zararları

Yüksek Tansiyon Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Yüksek Tansiyon Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Yetişkinlerde Burun Kanaması Nedenleri

Yetişkinlerde Burun Kanaması Nedenleri

Stresten Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Stresten Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Burun Düşmesi Belirtileri ve Tedavisi

Burun Düşmesi Belirtileri ve Tedavisi

Burun Eti Ameliyatı

Burun Eti Ameliyatı

Makyajla Burun Küçültme

Makyajla Burun Küçültme

Burun Kanaması Nedenleri

Burun Kanaması Nedenleri