Burun Deviasyonu Belirtileri ve Tedavisi
12 Temmuz 2024

Burun Deviasyonu Belirtileri ve Tedavisi

Burun Deviasyonu

Burun deviasyonu, burun içinde yer alan septumun eğrilmesi durumudur. Septum, burun deliklerini ikiye ayıran ve önde kıkırdak, arkada kemik yapısından oluşan bir yapıdır. Genetik sebepler veya doğum sonrası oluşan darbeler nedeniyle bu yapı sola veya sağa kayabilir ya da kırılabilir. Bu durum halk arasında burun eğriliği, tıp alanında ise septum deviasyonu olarak adlandırılır. Eğrilikler dışarıdan gözlemlenebileceği gibi sadece iç kısımdaki kemikte de olabilir. Yani burun yapısı dışarıdan normal bir şekilde görünebilir. Burnun içinde bulunan burun boşluklarını ikiye ayıran septum yapısında eğrilik olması deviasyon işaretidir. Bu eğrilik rahatsız edici derecede olmasa da bazı hallerde burun tıkanıklığına neden olabilir. Burnun dış yapısını bozabilecek derecede eğrilik oluşabilir.

Burun Deviasyonunda Hangi Belirtiler Oluşur?

Septum eğriliklerinde aşağıdaki belirtiler ortaya çıkabilir:

 • Dilde paslanma
 • Lezzet alma duyusunda azalma
 • Ağız kokusu
 • Öksürük ve gıcıklanma
 • Uyku düzeninde bozulma
 • Sabahları yorgun uyanma
 • Dikkat toplayamama
 • Farinks iltihabı (farenjit)
 • Horlama
 • Erken yorulma
 • Geniz akıntısı
 • Baş ağrısı
 • Göz ağrıları
 • Orta kulak iltihapları
 • İşitme kayıpları
 • Göz sulanması
Bu belirtiler geceleri daha belirgin hale gelir. Yaşın ilerlemesiyle birlikte vücuda daha az oksijen alınır, bu da kalp ve akciğer hastalıklarının oluşumuna veya mevcut hastalıkların iyileşememesine neden olabilir.

Burun Deviasyonu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Burun deviasyonu tedavisi, kişinin rahatsızlık derecesine göre belirlenir. Eğer deviasyon rahatsızlık vermiyorsa tedavi gerekmeyebilir. Ancak ciddi sorunlara neden oluyorsa, tek tedavi seçeneği ameliyattır. Ameliyat sırasında kıkırdak ve kemikteki eğrilik düzeltilir. Düzeltilemeyen eğrilikler çıkartılır ve bazı kıkırdak parçaları düzeltilerek yerine konur. Genel anestezi veya sınırlı uyuşturma ile yapılabilen ameliyat sonrası burun içine tampon konur. Ameliyat burun içinden yapıldığından, herhangi bir iz kalmaz. Ameliyat, kadınlarda 15-16 yaşından, erkeklerde ise 17-18 yaşından sonra kemik gelişimi tamamlandığında yapılabilir. Bu yaşlardan önce acil durumlarda ameliyat uygulanır. İlaçla tedavisi bulunmamaktadır. Ameliyat komplikasyonları oldukça düşüktür. Nadir durumlarda burnun içinde zararsız bir delik oluşabilir. İçeriden çıkarılan kemik ve kıkırdak fazlaysa, burun sırtında çökme olabilir. Kolay bir ameliyat olarak kabul edilse bile, yine de uygulanan bir ameliyattır ve riskler her zaman olabilir. 20-40 dakika süren ameliyat sonrası burun içine yerleştirilen tampon 48 saat boyunca kalır. Günümüzde kullanılan silikon tamponlar rahatsızlık duyulmasını engeller. Tampon çıkarılana kadar burundan ve genizden pembe renkli akıntı olabilir. Bu süreçte ağızdan nefes almak gerekecektir. Tamponun çıkarılmasıyla birlikte hasta normal yaşamına dönebilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Taire

12 Temmuz 2024 Cuma

Burun deviasyonu nedeniyle uyku düzenim bozuldu ve sabahları yorgun uyanıyorum. Bu sorunu yaşayan başka biri var mı? Tedavi için ameliyat olanlar deneyimlerini paylaşabilir mi?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Taire,

Burun deviasyonu gerçekten uyku kalitesini olumsuz etkileyebilir ve sabahları yorgun uyanmanıza neden olabilir. Bu sorunu yaşayan birçok kişi var ve tedavi için ameliyatı düşünenler genellikle olumlu sonuçlar alıyorlar. Ameliyattan sonra nefes almak daha kolay hale geldiği için uyku kaliteniz büyük ölçüde artabilir. Ameliyat olan kişiler genellikle iyileşme sürecinin birkaç hafta sürdüğünü ve bu süre zarfında dikkatli olmanız gerektiğini belirtiyorlar. Ameliyat sonrası doktorunuzun tavsiyelerine uymak da iyileşmeyi hızlandırabilir. Deneyimlerini paylaşan kişilere göre, ameliyat sonrası uyku kalitelerinde belirgin bir iyileşme görüyorlar ve sabahları daha dinç uyanıyorlar. Eğer bu sorun yaşam kalitenizi ciddi şekilde etkiliyorsa, bir uzmana danışarak ameliyat seçeneğini değerlendirebilirsiniz.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ameliyatsız Burun Kaldırma

Ameliyatsız Burun Kaldırma

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Burun Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Burun Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Burun Kemiği Eğriliği Belirtileri ve Tedavisi

Burun Kemiği Eğriliği Belirtileri ve Tedavisi

Burundan Kan Gelmesi Neyin İşaretidir

Burundan Kan Gelmesi Neyin İşaretidir

Burun İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Burun İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Burun Kanaması Tedavisi

Burun Kanaması Tedavisi

Güncel

Aşırı Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Burun Eti Ameliyatı

Burun Eti Ameliyatı