Burun Küçültme Ameliyatı
07 Temmuz 2024

Burun Küçültme Ameliyatı

Burun Küçültme

Burun küçültme, rinoplasti yani estetik burun ameliyatı kapsamında yapılan bir işlemdir. Burun yapısına doğal bir görünüm hedeflenerek yapılan estetik burun ameliyatlarında, kişiye özel tasarım yapılarak burun istenen ölçülere getirilmektedir. Ameliyat sonrasında hem güzel bir burun yapısına sahip olmak hem de başkaları tarafından anlaşılmayacak bir ameliyat hedeflenir. Yüz estetiğinin sağlanması için en önemli unsur burun yapısıdır. Burna yeni bir şekil vermek için yapılan ameliyatta, burun inceltilebilir ve kalınlaştırılabilir. Burun yapısında bulunan eğrilik, kamburluk ve çöküntüler giderilebilir. İç kıkırdakta bulunan doku eğrilikleri de ameliyat sırasında düzeltilebilir. Bu sayede hastada bulunan solunum sorunları da çözümlenmiş olur.

Burun Küçültme Ameliyatı Kimler İçin Uygundur?

Kemik gelişimini tamamlayan herkes için uygun olan bu ameliyat, genellikle 17-18 yaşından sonra yapılması tercih edilir. Ameliyat için fiziksel gelişimin yanında, kişilik gelişiminin de uygun olması gereklidir. Kişilerin ameliyatın sonucu hakkında gerçekçi beklentileri olmalı, başkasına benzemek için ameliyat olmamalıdır. İnsanlarda yüz yapısı kendine özgü olduğundan, burun yapısı da farklıdır. Büyük bir burun yapısına sahip kişiye en uygun olacak şekilde burun küçültme işlemi yapılır.

Burun Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kişinin burun yapısı detaylı olarak incelenerek, değerlendirmeye tabi tutulur. Yüz yapısına en uygun burun yapısını oluşturabilmek için bilgisayarlı ortamda tasarım yapılır. Burun küçültme oranı yüzle bir uyum içinde olmalıdır. Burun hem zarif durmalı hem de kişinin yüz yapısına uymalıdır. Burun yapısını hem estetik cerrah hem hasta uygun bulmalıdır. Ameliyat genel anestezi altında yaklaşık olarak 1-4 saat içinde tamamlanır. Burunda bulunan kemikler kırılmadan yeniden burun yapısı şekillendirilir. Ameliyatın başarı oranı hastanın bundan memnun kalmasıyla ölçülebilir.

Burun Küçültme Ameliyatının Riskleri Var mıdır?

Bu ameliyatlar tıp alanında zor bir ameliyat olarak kabul edilmektedir. Kişiye özel bir planlama yapıldığından, öncelikle kişinin yüz yapısına uyumlu bir burun elde edilmelidir. Bu ameliyatın estetik tarafıdır. Bunun dışında burun bir solunum organı olduğundan, solunum fonksiyonu yapılan müdahaleden zarar görmemelidir. Burun, koku ve tat alma işlemlerini gören, sesin tonlamasını belirleyen bir organdır. Kişinin yaşam kalitesinin değişmemesi için yapılacak müdahalede dikkatli olunmalıdır. Bu yüzden ameliyatı yapan estetik cerrahın deneyimi ve tecrübesi son derece önemli bir unsurdur.

Burun Küçültme Ameliyatı Sonrasında İyileşme Süreci Nasıl Olur?

Kişiler yapılan ameliyat sonrasında fazla ağrı çekmemektedir. Ameliyat sonrasında anestezinin etkisi geçtikten sonra, hasta evine dönebilir. Kemiklere yapılan bir müdahale olduysa, alt dokuya olan kan sızıntısı nedeniyle göz çevresinde şişlik ve morluklar olabilir. Bunların iyileştirilmesine katkı sağlamak için soğuk uygulama yapılabilir. Evde burnun yatma pozisyonunda, yüksekte tutulması fayda sağlar. Burun deliklerine koyulan tamponlar 3 gün sonra çıkarılır. Alçı ise 7 gün sonra alınır. Burun ve çevresinde olan şişlikler 2-3 hafta içinde iyileşme gösterir. En belirgin iyileşme birkaç ay içinde gerçekleşir. Kişiler yapılan ameliyat sonrasında bir hafta içinde işlerine dönebilir, normal yaşamında yaptığı aktiviteleri yapabilir. Ancak ağır işlerden kendisini bir süre daha sakınması gerekir. Bunun yanında iyileşme döneminde gözlük kullanmaması gerekir. Bu süreç hastalar için en kolay geçecek bir dönemdir. İstediği burun yapısına kavuşan kişiler, psikolojik olarak bu süreçten şikâyetçi olmazlar.

Ekstra Bilgiler

Burun küçültme ameliyatı, aşağıdaki durumlar için de uygulanabilir:

  • Burun ucunun düşüklüğü
  • Burun deliklerinin genişliği
  • Burun sırtında bulunan kemer
  • Burun ucu ve burun sırtı arasındaki orantısızlık

Bu tür estetik sorunlar da burun küçültme ameliyatı ile giderilebilir, böylece daha estetik bir yüz profili elde edilebilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Bahar

31 Mayıs 2024 Cuma

Burnum normale göre çok büyük duruyor. Bu sebeple fotoğraf çektirmek bile istemiyorum. Sanki burnumu küçültsem bütün dertlerim bitecekmiş gibi geliyor. Ameliyat olmayı düşünüyorum ancak hem bıçak altına yatmaktan korkuyorum hem de ameliyatın istediğim gibi bir sonuç vermeyeceğinden korkuyorum. Sizce bu ameliyat güvenli mi? Tek ameliyatla burnum istediğim gibi olur mu?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Bahar Hanım,

Öncelikle duygularınızı anladığınızı belirtmek isterim. Burnunuzun şeklinden rahatsız olmanız ve bu sebeple ameliyatı düşünmeniz oldukça doğal. Rinoplasti (burun estetiği) ameliyatı, eğer uzman ve deneyimli bir cerrah tarafından yapılırsa genellikle güvenli bir işlemdir. Ancak her cerrahi müdahale gibi, burun estetiği ameliyatının da riskleri ve olası komplikasyonları bulunmaktadır.

Tek bir ameliyatla istediğiniz sonuca ulaşmanız mümkün olabilir, ancak bu tamamen cerrahınızın yeteneğine, burnunuzun mevcut yapısına ve operasyondan sonra iyileşme sürecine bağlıdır. Ameliyat öncesinde cerrahınızla detaylı bir şekilde konuşarak beklentilerinizi ve endişelerinizi paylaşmanız, ameliyat sürecini daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, ameliyat sonrası süreç ve olası değişiklikler konusunda gerçekçi beklentilere sahip olmanız önemlidir.

Kendinizi daha iyi hissetmek ve özgüveninizi artırmak için bu adımı atmak istiyorsanız, iyi bir araştırma yaparak ve doğru cerrahı seçerek bu süreci daha güvenli hale getirebilirsiniz. Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Burun Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Burun Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Burun Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Burun Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Burun Kanaması Tampon Nasıl Yapılır?

Burun Kanaması Tampon Nasıl Yapılır?

Burun Kanamasının Nedenleri

Burun Kanamasının Nedenleri

Tansiyon Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Tansiyon Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Burun Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Burun Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sinüzit Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Sinüzit Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi