Arka Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi
13 Temmuz 2024

Arka Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Arka Burun Kanaması

Burun kanaması, her yaş grubunda görülebilen bir sağlık sorunudur. Özellikle arka burun kanaması ileri yaşlarda daha sık gözlemlenir. Bu durum, yaşlanma ve beraberinde gelen hastalıkların bir belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Arka burun kanaması, yaşlı bireylerde çeşitli hastalıkların habercisi olabilir.

Arka burun kanaması, sürekli, şiddetli ve durmayan bir kanama ile karakterizedir. Bu tür bir kanama yaşıyorsanız, vakit kaybetmeden bir doktora başvurmanız önemlidir. Altta yatan hastalığın belirlenmesi ve tedavi edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde sadece bir belirti olan arka burun kanamasının tedavisi mümkün olmayabilir. Aslında, bu kanamaya sebep olan hastalığın tedavi edilmesi gerekmektedir.

Arka Burun Kanaması Neden Olur?

 • Kanda pıhtılaşma sorunları,
 • Yüksek tansiyon hastalığı,
 • Aspirin ve benzeri ilaç kullanımı,
 • Kan sulandırıcı kullanmak,
 • K vitamini eksikliği,
 • Hemofili, Von Willebrand gibi pıhtılaşma hastalıkları,
 • Alkol alımı ve karaciğer hastalığı gibi birçok sistemik yani burun dışı etkenlerden kaynaklanabilecek sebepleri vardır.

Arka burun kanamaları, genellikle orta ve ileri yaşlarda meydana gelir. Kanamanın burunda tam olarak nerede olduğunun önemi büyüktür. Özellikle yüksek tansiyon hastalarında daha sık karşılaşılan bir rahatsızlık olan arka burun kanamaları, burun boşluğunun tam arkasında meydana gelerek, ağıza ve boğaza kadar iner. En belirgin özelliği budur. Bu bölgede oluşan kanamalar daha ciddiye alınmalı ve mutlaka doktora gidilmelidir. Bu tür bir burun kanaması geçiren kişinin gideceği tıp kolları arasında Kulak Burun Boğaz (KBB), İç Hastalıkları, Hematoloji ve Girişimsel Radyoloji gibi branşlarda muayeneden ve tetkikten geçirilmesi gerekmektedir.

Hastada ayrıca göz kararması, çarpıntı, fenalaşma hissi, ani tansiyon düşmesi ve nabız sayısında ani hızlanma gibi belirtiler de varsa ve bu belirtiler burun kanaması ile birlikte meydana geliyorsa, mutlaka hastaneye gidilmelidir.

Arka Burun Kanamasında İzlenecek Yol

Arka burun kanamalarında hastada oluşan komplike durumlara göre doktora gitmek gerekir. Bu yüzden hastada özellikle dikkat edilecek durumlar şunlardır:

 • Sürekli bir kanama var ise,
 • Tekrarlayan bir kanama varsa,
 • Aspirin veya kan sulandırıcı ilaçların kullanımı var ve burun kanaması var ise,
 • Vücutta morarma ve darbelerden kaynaklı çürükler var ise,
 • Böbrek ve karaciğer hastalığı var ise,
 • Yakın bir zamanda kemoterapi görmüş ise,

Hastanın burun kanaması durumlarında ciddiye alınarak hemen bir doktora gitmesi gerekmektedir. Ayrıca, yaklaşık on dakika kadar kanama başlamış ve durmadan devam eden bir halde ise veya şiddetli yüksek ateş gibi komplikeler görülüyorsa, yine acil olarak doktora gidilmelidir. Arka burun kanaması olup olmadığının anlaşılabilmesi için, tekrarlayan kanamalarda, hastanede yapılacak endoskopi yöntemi sayesinde burun içerisinde oluşan durum gözlemlenebilir. Böylelikle altta buna sebep olan başka bir hastalık var mı yok mu, bu da anlaşılabilir.

Sağlıklı kalın.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Burun Düşmesi Belirtileri ve Tedavisi

Burun Düşmesi Belirtileri ve Tedavisi

Burun Kaldırma Ameliyatı ve Faydaları Nelerdir?

Burun Kaldırma Ameliyatı ve Faydaları Nelerdir?

Yüksek Tansiyon Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Yüksek Tansiyon Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Makyajla Burun Küçültme

Makyajla Burun Küçültme

Burun Kırılmasının Zararları

Burun Kırılmasının Zararları

Güncel

Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer

Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer