Sağ Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi
19 Haziran 2024

Sağ Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Burun Kanaması

Sağ burun kanamaları, sağ burun tarafındaki damarların çok ince olması nedeniyle sıkça görülen bir durumdur. Sağ burun kanamasının diğer sebepleri arasında sağ burun tarafının herhangi bir cisimle darbe alması, güneş ışınlarına daha fazla maruz kalması ve kan basıncı etkisiyle damarların genişlemesi yer alır. Damarlar genişleyip çatladığında sağ burun tarafında kanama meydana gelmektedir. Eğer burnun sağ kısmında herhangi bir çatlak varsa veya doğuştan ya da sonradan oluşabilecek yamukluklar varsa, bunlar da burnun sağ tarafının kanamasına yol açabilir. Sağ burun deliğini aşırı temizlemek ve aşındırmak da burnun sağ kısmında kanamaya sebebiyet verebilir.

Sağ Burun Kanamalarının Nedenleri

Sağ burun kanamalarının birçok sebebi vardır. En çok rastlanan ve yaşanılan kanama biçimi, sağ burnun giriş kısmında bulunan yüzeysel damarların çatlaması sonucu meydana gelir. Güneş ışınlarına aşırı maruz kalmak ve darbe almak da diğer sağ burun kanama sebeplerindendir. Kanama esnasında panik yapılmamalı ve tedavi yöntemleri vakit kaybedilmeden uygulanmalıdır. Eğer uygulanan tedavi yöntemi ile sağ burun kanamanız durmuyorsa, derhal bir hastanenin acil servisine gidilmelidir.

Sağ Burun Kanamasını Durdurma Yöntemleri
  • Sağ burundan gelen kanı durdurmak için öncelikle burun soğuk su ile iyice yıkanarak temizlenir,
  • Sonraki işlem olarak iki burun kanadından tutularak sıkıca bastırılmalıdır,
  • Baş ne öne ne de arkaya doğru eğilmemelidir. Ya düz bir şekilde dik durulur ya da uzanılarak bir yastık yüksekliğinde tutulur baş,
  • Sağ burun kanamasında burun kanatları 5 dakika sıkıca tutulmalıdır,
  • Sağ burun deliğinden gelen kan durmazsa süreyi 10 dakikaya çıkartarak, burnu tekrar tekrar yıkayıp işlemi uygulayabilirsiniz,
  • Eğer bu işlemlere rağmen sağ burun tarafınızdaki akan kan durmuyorsa en yakın bir sağlık kuruluşuna başvurabilirsiniz,
  • Darbe veya burunda çatlak varsa veyahut burun şekil bozukluğu varsa cerrahi operasyonlar yapılarak kanama durdurulabilir.

Sağ Burun Kanaması İçin Ekstra Bilgiler

Sağ burun kanaması sıkça yaşanıyorsa, altta yatan bir sağlık sorunu olabilir. Kronik burun kanamaları, yüksek tansiyon, kan pıhtılaşma bozuklukları veya burun içi tümörler gibi ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Bu nedenle sık sık burun kanaması yaşayan kişilerin bir kulak burun boğaz uzmanına başvurmaları önerilir.

Ayrıca, sağ burun kanamasını önlemek için burun içini nemli tutmak önemlidir. Kuru hava, burun içindeki damarların çatlamasına neden olabilir. Nemlendirici spreyler veya evde nemlendirici cihazlar kullanarak burun içinin nemli kalmasını sağlayabilirsiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Ahmet

01 Haziran 2024 Cumartesi

3yaşındaki oğlum yılda 5defa burun kanaması geçiriyor bunun sebebi nedir acaba...

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Gülbeden

sağ burun kanamalarının en önemli sebebi sağ burun tarafındaki damarların çok ince olmasıdır. Herhangi bir darbeye ve güneş ışınlarına maruz kalarakta burun kanaması yaşanabilir. En çok rastlanılan, yaşanılan kanama biçimi ise sağ burnun giriş kısmında bulunan yüzeysel damarların çatlaması sonucu olanıdır. Kanama esnasında panik yapılmamalıdır tedavi yöntemleri vakit kaybedilmeden uygulanmalıdır.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Burun Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Burun Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Sabahları Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Sabahları Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Burun Kanamasına Ne İyi Gelir?

Burun Kanamasına Ne İyi Gelir?

Burun Kanamaları Belirtileri ve Tedavisi

Burun Kanamaları Belirtileri ve Tedavisi

Burun Kemiği Eğriliği Belirtileri ve Tedavisi

Burun Kemiği Eğriliği Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Makyajla Burun Küçültme

Makyajla Burun Küçültme

Güncel

Ameliyatsız Burun Kaldırma

Ameliyatsız Burun Kaldırma